Reklamını Yaptığınız Markaya Kullanıcıları Bağlamanın Temel Yolları

Reklamını Yaptığınız Markaya Kullanıcıları Bağlamanın Temel Yolları
Şubat ayında Campaign Türkiye'nin sayfasında okuduğum verimli bir yazı. Markanıza kullanıcıları bağlamanın en etkin yolları..
insanlar mantıksal sebeplerden bir şeyler satın almaz. Duygusal sebeplerden ötürü satın alır. %100 her zaman işlemese de genellikle böyledir. Şimdi mashable‘da da yayınlanan, kullanıcıları markaya bağlamanın 6 yolunu anlatan infografiği yorumlayalım:
1. Müşteri hizmetlerini çok iyi inşaa etMüşteri hizmetleri çok önemli. %73′lük bir kitle bu hizmetin iyi olması durumunda markaya bağlanıyor. Satın almaların %70′i bir sorun halledilirken müşterinin nasıl hissettiğiyle doğru orantılı. %55′i daha iyi bir müşteri deneyimi için daha fazlasını ödemeye razı. %89′u ise kötü bir müşteri hizmetleri deneyiminden sonra alışverişi bırakmayı tercih ediyor. Hakikaten müşteri hizmetleri tatmin edici olmayan bir markadan alışveriş yapmak kulağa çok zor geliyor.
2. Tasarıma önem ver, tüm görsel varlıkların modern görünsünSatın alma kararlarının %90′ı görsel faktörlerden etkileniyor. Renk, markanın tanınırlığını %80 artırıyor. Yani belirli bir renk ile özdeşleşmeyi başarabilen markalar hafızalarda kolayca yer kazanabiliyor.
3. Kaliteli içerik üret. Content Marketing’e önem verİlgi çekici content markaların sosyal medyada takip edilmesi için ilk 3 neden. B2B yani hedef kitlesi şirket olan markalar blog iletişimi yaparak, bu iletişimi yapmayan markalara göre %67 ile pazarda daha söz sahibi olabiliyor. Twitter kullanıcılarının %67′si, takip ettikleri markalardan alışveriş yapmaya daha yakın. Burası çok önemli: Müşterilerin %70′si marka ile ilgili haberleri, yenilikleri vs. reklam ile değil yazılar (content) ile almayı talep ediyor.
4. Duyguları gıdıkla, harekete geçirTekrar yazıyorum: Zihninizi fetheden bir marka davranış oluşturur. Kalbinizi fetheden bir markaysa bağlılık oluşturur. Satın alma deneyimlerinin %75′i duygulara hitap etmekten geçiyor.
5. Söz ver ve o sözü tut. Muhtar Kent’in bir sözü vardır. “Marka olmak tüketiciye bir söz vermektir, iyi marka olmak ise tüketiciye verilen sözü tutmaktır”Müşteri sadakati, tek bir satıştan tam 10 kez daha değerlidir. Sadakat yaratabilmek, bu bağı kurabilmek önemlidir.
6. Feedback’lere teşvik et ve dinle. Bill Gates diyor ki: En mutsuz müşterileriniz ”learning” için en iyi kaynaktır. Yani en mutsuz müşterilerinizden hem markanız hem o konu üzerinden bilgi alabileceğiniz en iyi kaynaktır.

Kaynak: www.erencaner.com.tr